آرشیو بلاگ

موتور دیزل ولوو پنتا (Volvo Penta)

آشنایی با برند ولوو پنتا

موتورهای تولیدی گروه ولوو که در سطح جهان با برند ولوو پنتا شناخته می‌شوند، جهت مصارف گوناگونی تولید می‌گردند، این موتورها با سوخت‌های متفاوت و جهت استفاده در سطح دریا و خشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از مهم‌ترین دسته موتورهای ولوو پنتا که در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند، موتورهای گازوئیلی مناسب استفاده در خشکی می‌باشند. این دسته از موتورها به دو دسته اصلی موتورهای GE و VE تقسیم می‌گردند. تفاوت اصلی این‌ موتورها در کاربرد آن‌ها می‌باشند. موتورهای GE موتورهای دور ثابت هستند این بدین معناست که این موتورها می‌توانند تنها با یک سرعت دورانی مشخص کار کنند، این موتورها بیشتر جهت کوپل با ژنراتورهای برق، پمپ‌های دور ثابت و … مورد استفاده می‌گیرند اما در مقابل موتورهای VE، موتورهایی با دور متغیر می‌باشند که در موارد دیگر مانند ماشین آلات راهسازی، تجهیزات دریایی و بندری و … استفاده می‌گردد.

موتورهای دور ثابت

موتورهای GE همانطور که گفته شد دارای دور ثابت هستند و یکی از اصلی ترین کاربردهای آن‌ها کوپل کردن این موتورها با ژنراتورهای تولید برق می‌باشد که این روزها با توجه به قطعی برق در نواحی صنعتی و یا عدم وجود شبکه برق کشی در مناطق معدنی در ایران مورد توجه بسیاری قرار گرفته است و شرکت پارسیان پیشرو صنعت به عنوان نماینده انحصاری شرکت ولوو پنتا در ایران تعداد زیادی از این دیزل ژنراتورها را به فروش رسانده و پشتیبانی فنی آن‌ها را نیز انجام می‌دهد. همچنین این مدل موتورها جهت راه‌اندازی برخی پمپ‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور کلی موتورهای GE به چهار دسته اصلی تقسیم می‌گردند، این تقسیم بندی بر اساس جابه‌جایی موتور یا به زبان عامیانه تر حجم موتور می‌باشد. این موتورها به چهار گروه موتورهای ۵ لیتری، ۷لیتری، ۱۳ لیتری و ۱۶ لیتری تقسیم می گردند. که هر یک از این گروه‌ها شامل تعدادی مدل هستند که این مدل‌ها توان مکانیکی متفاوتی را تولید می‌کنند، اما علت اصلی این تقسیم بندی، ویژگی مشترک این موتورها با یکدیگر در گروه بندی خود می‌باشد که در این مقاله به تعدادی از این ویژگی‌ها پرداخته می‌شود.

موتورهای دور متغیر

موتورهای VE نیز باتوجه به توضیحات ارائه شده دارای دورهای متغیر هستند این بدین معناست که این موتورها در یک بازه دور کار می‌کنند که در هر دوری از موتور توان تولیدی موتور متفاوت می‌باشد، این ویژگی باعث می‌شود تا بتوان از این موتورها جهت انتقال نیرو و گشتاور به چند قسمت یک سیستم استفاده نمود. این موتورها به طور معمول به گیربکس متصل شده و نیرو از این طریق به مصرف کننده انتقال می‌یابد. از این موتورها در تجهیزات بندری اعم از ریچ استکرها، ترنستینرها و سایر تجهیزات بندری استفاده می‌گردد، همچنین از این موتورها در ماشین آلات راهسازی و معدنی مانند لودرها، گریدرها، دامپ تراک‌ها و … استفاده می‌گردد. این مدل موتورها به پنج گروه اصلی موتورهای 5 لیتری، 8 لیتری، 11 لیتری، 13 لیتری و 16 لیتری تقسیم می‌گردند، که در این سری موتورها آن دسته از موتورهایی که دارای حجم یکسان هستند هم در موتورهای VE و هم در موتورهای GE دارای ساختار یکسانی هستند و موتورهای هم گروه از لحاظ ظرفیتی در هر دو دسته دارای قطعات یدکی مشابه و یکسان می‌باشند.

دیدگاهتان را بنویسید