آرشیو بلاگ

توربو شارژر، نحوه عملکرد و نقش آن در دیزل ژنراتور

توربو شارژر دیزل ژنراتور چیست ؟

در این مقاله می خواهیم به طور ویژه به توربو شارژر دیزل ژنراتور بپردازیم و نقش و اجزای آن را در افزایش توان دیزل ژنراتور آشکار سازیم چرا که بهتر است قبل از اقدام به خرید دیزل ژنراتور از ویژگی ها و مشخصات آن تا حدی آگاهی داشته باشیم.

یکی از مهم ترین قطعات دیزل ژنراتور که در افزایش توان آن نقش کلیدی دارد توربو شارژر است. توربوشارژر در اصل یک مکنده پر قدرت هوا است که به منظور افزایش توان موتور دیزل ژنراتور، هوای ورودی به سیلندر ها را فشرده می کند. این فشرده سازی به این علت صورت می پذیرد که میزان هوای ورودی به موتور با افزایش بهره وری آن رابطه مستقیم دارد.

توربو شارژر دیزل ژنراتور چه ساختار و کاربردی دارد؟

توربو شارژر دیزل ژنراتور یک مکنده هوا است که سعی دارد با افزایش هوای ورودی ، عملکرد دیزل ژنراتور را بهبود بخشد. تامین اکسیژن بیشتر برای احتراق در موتور های احتراقی مفید است و این امر باعث می شود که سوخت به اصطلاح بهتر بسوزد و قدرت موتور افزایش یابد. مشخص شده است که توربو شارژر ها می توانند حجم و فشار هوای ورودی به سیلندر ها را به نسبت دو برابر فشار جو افزایش دهند.

الزاما تمام دیزل ژنراتور ها از تمام برندها مثل دیزل ژنراتور ولوو و موتور های بنزینی از توربو شارژر بهره نمی برند. اما در قیاس میان دیزل ژنراتور دارای توربو شارژر و دیزل ژنراتور فاقد توربو شارژر می توان گفت که دیزل ژنراتور دارای توربو شارژر به وضوح عملکرد بهتری دارد.

این برتری عملکرد می تواند در حدود چهل درصد باشد. بیشتر یا کمتر بودن این میزان نیز به طراحی توربو شارژر بستگی دارد. همانطور که می شود از این بخش نتیجه گرفت، هدف از استفاد توربو شارژر دیزل ژنراتور این است که نسبت قدرت به وزن موتور را افزایش دهیم.

انواع توربو شارژر

در ادامه به ارائه مطالبی درمورد انواع توریو شارژر و کاربرد آن ها خواهیم پرداخت. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه تا ادامه این مطلب با ما همراه باشید :

توربو شارژر حلزونی ساده

این نوع از توربو شارژرها از یک مسیر حلزونی حرکت و توربین برخودار هستند. در این توربو شارژر ها طی فرآیندی هوا فشرده می شود و با سرعت زیاد و فشار کم از یک سردکننده عبور می کند و از طریق قسمت حلزونی وارد پوسته کمپرسور می گردد.

این سرد کردن باعث می شود که احتراق سوخت به شکل درست صورت بگیرد نه تحت تاثیر دما و فشار هوا. نوع دیگری از توربو شارژر وجود دارد به نام توربو شارژر حلزونی با افزاینده سرعت. عملکرد و فرایند این توربو شارژر مشابه همان توربو شارژر ساده حلزونی است.

توربو شارژر ضربانی

در سیستم توربو شارژر ضربانی از ضربات دودهای خروجی از سیلندر نیز بهره گرفته می شود و این فرایند کاری باعث افزایش سرعت توربوشارژر ها می گردد.

استفاده از این توربو شارژر در انتها با افزایش سرعت و تداوم رسیدن گازهای خروجی به توربین ،باعث افزایش میزان اکسیژن و در نتیجه افزایش قدرت موتور خودرو می گردد.

عوامل خرابی توربو شارژر دیزل ژنراتور کدامند؟

عوامل بسیار زیادی وجود دارد که میتواند باعث خرابی توربو شارژر دیزل ژنراتور شوند. اما از جمله مهمترین عوامل خراب شدن توربو شارژر دیزل ژنراتور میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • آسیب وارد شدن خارجی به توربوشارژ
  • وجود آلودگی در روغن : استفاده از روغن بی کیفیت می تواند باعث بروز چنین مشکلاتی شود.
  • کمبود روغن در توربو شارژر دیزل ژنراتور
  • تشکیل دوده روغن : استفاده از روغن با گریدر نامناسب و لجنی شدن روغن
  • نشتی روغن توربو شارژر : تعویض دیر هنگام روغن

چه عواملی باعث افت راندمان دیزل ژنراتور می شود؟

علاوه بر توربو شارژرها پارامترهای دیگری در افزایش توان و راندمان دیزل ژنراتور موثر است که لحاظ کردن آن ها می تواند تا 35 % انرژی سوخت را به کار مفید مبدل کند. بالا بردن راندمان و عملکرد دیزل ژنراتورها سبب می شود تا انرژی آن ها هدر نرود و احتراق به طور کامل در آن ها صورت بگیرد.

چه نوع سوپر شارژ یا توربو شارژی خریداری کنیم؟

با توجه به گوناگون بودن تیپ بندی موتور های دیزلی بهتر است با کارشناسان ولووکالا ارتباط گرفته و از مشاوره رایگان تخصصی بهره مند شوید

دیدگاهتان را بنویسید