آرشیو بلاگ

میل لنگ چیست و چه نقشی در موتور دیزل ولووپنتا دارد؟

آشنایی با میل لنگ دیزل ژنراتور

آشنایی با اجزای مختلف موتور ولوو می تواند اطلاعات شما را در هنگام بروز مشکلات مختلف در دیزل ژنراتور افزایش داده و در این مواقع کمک بسیاری به شما نماید. تمامی خودروها از اجزای مختلفی تشکیل شده اند که عملکرد همه آنها در کنار یکدیگر منجر به حرکت می گردد. میل لنگ و فلایویل از جمله قطعات اصلی در موتور خودروها می باشند که در این مقاله قصد داریم به معرفی آنها به طور کامل بپردازیم. برای آشنایی با عملکرد میل لنگ به طور کامل تا انتهای مطلب همراه با مجله ولووکالا باشید.

معرفی میل لنگ موتور ولوو

میل لنگ بخشی از موتور دیزل ژنراتور هاست که توسط یک گروه پیستون هدایت می شود. این قطعه گشتاور را به چرخ دنده منتقل کرده و این کار باعث چرخش چرخ دنده می شود. علاوه بر آن، چرخش بر روی محورهای محرک منتقل می گردد.

آشنایی با ساختار میل لنگ

میل لنگ در قسمت پایین موتور دقیقاً بالای مخزن روغن نصب شده است و شامل اجزای زیر می باشد:

  • گردن اصلی: قسمت پشتیبانی بخشی که بلبرینگ اصلی میل لنگ بر روی آن نصب شده است.
  • گردن میله اتصال: توقف برای اتصال میله ها
  • قسمت خروجی میل لنگ: روی آن پولی درایو تسمه تایم نصب شده است.
  • ساق میل لنگ: قسمت مخالف شافتی که چرخ دنده به آن نصب شده است که چرخ دنده های جعبه دنده را هدایت کرده و استارت نیز به آن متصل می شود.
  • وزنه های مقابل: برای حفظ تعادل در حین حرکات رفت و برگشتی گروه پیستون و تخلیه بار نیروی گریز از مرکز می باشند.

میل لنگ موتور های خطی و خورجینی چه تفاوتی دارند؟

به طور کلی، میل لنگ ها در موتور های خطی و موتور های خورجینی تفاوت هایی با یکدیگر دارند. در دیزل هایی که از موتور های خطی پشتیبانی می‌‌کنند، به تعداد سیلندر ها در پیشرانه، لنگ وجود دارد اما در موتور خورجینی، این عدد نصف تعداد سیلندر ها می‌باشد. به همین دلیل، پیشرانه های دارای هشت سیلندر را در موتور های خورجینی طراحی می‌کنند که حرارت و دمای بالا نتواند میل لنگ ها را خمیده و تاب برداشته کند.

خرابی میل لنگ با چه نشانه هایی همراه است؟

میل لنگ ها هم ممکن است در اثر استفاده طولانی مدت خراب شده و یا به دلیل عوامل ثانویه دیگری که خرابی زود تر از موعود آن را ایجاد می‌کند اتفاق افتاده باشد. حال با خرابی میل لنگ ها نشانه هایی از قبیل موارد زیر را خواهید دید:

  • شکستگی یا بریده شدن میل لنگ
  • تاب یا وجود خمیدگی در میل لنگ
  • ایجاد ترک بر روی نقاط اتکا
  • سوختن لنگ های متحرک و ثابت
  • از بین رفتن قوس های کناری میل لنگ

با دیدن هر یک از تغییرات ظاهری گفته شده و در نهایت کار نکردن درست موتور باید هر چه سریعتر به تعمیرکار متخصص مراجعه کرده تا جلوی خطرات و خسارات احتمالی گرفته شود.

خرید میل لنگ مناسب با تیپ موتوری

فروشگاه ولووکالا فروشنده انواع لوازم و قطعات موتوری دیزل ژنراتور ولووپنتا در ایران میباشد، همچنین فروشگاه ولووکالا امکان ارسال قطعات موتوری ولووپنتا به سراسر ایران میباشد. جهت خرید و مشاوره تخصصی قطعات ولووپنتا کافیست با مشاورین ولووکالا در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید