آرشیو بلاگ

آشنایی با سیلندر موتور ولووپنتا

بلوک سیلندر ولووپنتا چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

موتور ولووپنتا دارای قسمت ها و اجزای مختلفی است که عامل اصلی حرکت می باشد و برای این امر، نیاز به قطعات خاص و یک آرایش مخصوص می باشد که وظیفه ی آرایش و ساختار قطعات خودرو برعهده ی بلوک سیلندر می باشد. بلوک سیلندر درواقع اسکلت و تکیه گاه موتور خودرو به حساب می آید که قسمت زیادی از حجم موتور را اشغال کرده است و در واقع اجزای زیادی از موتور را در کنار هم و با آرایشی خاص در کنار هم قرار می دهد.

بلوک سیلندر ولووپنتا از چه موادی و با چه روشی ساخته شده است؟

بلوک سیلندر ولووپنتا یک نوع قطعه ی یکپارچه می باشد که در ساخت آن، از آلیاژ چدن خاکستری با کروم، نیکل یا آهن استفاده می شود. البته در بعضی موارد، برای پایین آوردن وزن بلوک سیلندر از فلز آلومینیوم در ساخت آن نیز به کار می رود. ساخت و تولید بلوک سیلندر ولووپنتا به روش ریخته گری صورت می گیرد و برای ساخت آن از طریق ریخته گری، دو نوع روش وجود دارد که در ذیل به این دو روش اشاره شده است:

  1.  در این نوع روش، از قالب های ماسه ای مخصوص ریخته گری برای ریخته شدن مواد ریخته گری استفاده می شود و سپس بعد از عمل ریخته گری، عمل تراشکاری با ظرافت و دقت خاصی در محل ها و قسمت های مورد نیاز صورت می گیرد.
  2. در روش دیگر برای ساخت بلوک سیلندر، از قالب های فلزی جهت ریخته شدن مواد و فشردن آن ها استفاده می شود و سپس مواد به شکل و ساختار قالب مورد نظر در می آید.

سیلندر چیست؟ آشنایی با سیلندر ولووپنتا

به نوعی سیلندر و بلوک سیلندر به هم مرتبط هستند که نمی توان این دو را متفاوت از هم دانست. سیلندر به شکل یک استوانه ی توخالی در داخل بلوک سیلندر قرار گرفته است و جنس سیلندر همانند جنس بلوک سیلندر می باشد .از کارایی و ویژگی های سیلندر می توان گفت که سیلندر یک نوع فضا برای حرکت پیستون ها می باشد که انرژی شیمیایی موجود در موتور را به انرژی حرارتی تبدیل و سپس، این انرژی حرارتی را به شکل فشار تبدیل می کند و فشار تولید شده را به صورت یک نیرو برای حرکت پیستون ها تبدیل می کند.

در واقع سیلندر از مهمترین قسمت های موتور می باشد؛ به گونه ای که صدمه و آسیب به آن، باعث از کار افتادن موتور و اختلال در عملکرد آن می شود.

چه اجزایی بر روی بلوک سیلندر ولووپنتا قرار دارند؟

در واقع همانطور که قبلاً گفته شد، بلوک سیلندر به عنوان تکیه گاه و اسکلت موتور محسوب می شود؛ چرا که اجزای موتور بر روی آن قرار می گیرند و این بلوک سیلندر است که به موتور شکل و ساختار می دهد و اجزای موتور را به صورت یک ساختار منظم و متحد در کنار هم قرار می دهد.

قبل از نصب اجزای موتور بر روی بلوک سیلندر، مجاری و حفره های متعددی بر روی بلوک سیلندر ولووپنتا قرار دارد که ساخت و طراحی هیچ کدام از آن ها، بی دلیل نبوده است؛ چرا که تعدادی از آن ها، محل عبور آب و روغن و تعدادی از آن ها، جایگاه قسمت ها و بخش هایی از موتور می باشند. در واقع، اجزای زیادی بر روی بلوک سیلندر قرار می گیرند که به تعدادی از آن ها در ذیل اشاره شده است و درباره ی آن ها، توضیح مختصری داده شده است:

▪︎کارتل روغن: کارتل روغن یا صحیح تر آن؛ کارتر روغن بعد از بلوک سیلندر، بیشترین حجم موتور را شامل می شود و جایگاه آن، در قسمت انتهایی یا زیر سیلندر می باشد. کارتر روغن در واقع یک نوع محفظه ی نگهداری روغن است و هنگامی که موتور ماشین خاموش می باشد، روغن موتور درون این محفظه جمع می شود و می توان گفت بیشتر حجم روغن ماشین، درون این قسمت نگهداری می شود.

درون کارتر روغن، میل لنگ وجود دارد و علاوه بر آن، یک اویل پمپ وجود دارد که روغن را به قسمت های مختلف موتور پمپاژ می کند. البته روغن موتور بعد از ارسال به دیگر قسمت های موتور، در نهایت به کارتر بر می گردد. البته لازم به ذکر است، چون کارتر روغن در قسمت انتهایی موتور قرار گرفته است، برای جلوگیری از آسیب جاده ای در زیر این قسمت، پوشش یا یک نوع سینی قرار می دهند که یک نوع محافظ برای کارتر محسوب می شود.

▪︎سر سیلندر: یکی دیگر از اجزای بلوک سیلندر، سر سیلندر می باشد که روی آن پیچ می شود و می توان آن را یکی از اجزای اصلی بلوک سیلندر دانست. سطح فوقانی بلوک های سیلندر بدون اجزا و قسمت های آن، باز می باشد، سر سیلندر سطح این حفره ها را می پوشاند و در داخل سیلندرها، یک نوع محفظه ی احتراق را به وجود می آورد. علاوه بر آن؛ سر سیلندر، برای احتراق مناسب مخلوط سوخت و گاز، از خروج گازها از سیلندر جلوگیری می کند. علاوه بر آن، سر سیلندر می تواند باعث تزریق موقت سوخت در زمان مناسب به داخل سیلندر و خروج دود از محفظه احتراق بشود.

البته لازم به ذکر است که سر سیلندر باید نسبت به حرارت و سوختن مقاومت بالایی داشته باشد تا بتواند قابلیت تحمل دمای بالای محفظه ی احتراق و اشتعال درون آن را داشته باشد. معمولاً جنس سر سیلندر، همانند جنس بلوک سیلندر می باشد که معمولاً جنس سر سیلندر از آلیاژهای آهن می باشد.

▪︎واشر سر سیلندر: یکی از قطعات به کار رفته در بلوک های سیلندر خودرو، واشر سر سیلندر می باشد. وظیفه ی واشر سر سیلندر، آب بندی فضای خالی بین سیلندر و سر سیلندر می باشد و در واقع مانع از نشت آب از کانال های آب و نشت گاز و روغن از محفظه های حاوی آن ها می شود.

آب بندی و پر شدن فضای خالی به وجود آمده در اتصالات، یک مسئله ی مهم در رابطه با خودرو و قطعات آن می باشد؛ چرا که هر گونه نشتی به وجود آمده از قطعات خودرو، باعث ضعیف شدن عملکرد و پایین آمدن راندمان خودرو می شود. اغلب، واشر سر سیلندر را از فولاد، مس و پنبه نسوز می سازند تا توانایی و قدرت تحمل فشار و حرارت زیاد ناشی از موتور را داشته باشد.

با تغییر شکل واشر سر سیلندر یا به اصطلاح؛ سوختن آن، عملکرد آب بندی قطعات خودرو به مشکل بر می خورد. از عواقب سوختن واشر سر سیلندر؛ می توان به نقص فنی در واتر پمپ، نقص فنی در ترموستات، پیچ خوردگی شیلنگ های ورودی و خروجی رادیاتور، کم شدن آب رادیاتور، وجود آب در سر پیستون ها، خروج بخار آب از اگزوز و همچنین، فشار بر موتور خودرو و کم شدن توان و قدرت آن اشاره کرد.

▪︎میل لنگ: جای میل لنگ در موتور خودرو، بین کارتل و بلوک سیلندر می باشد که به وسیله ی یاتاقان بر روی بلوک سیلندر قرار می گیرد. در واقع می توان گفت، بخشی در زیر بلوک قرار دارد که محل قرار گرفتن میل لنگ می باشد و زمانی که میل لنگ نصب شود، کارتل نیز در زیر میل لنگ قرار گرفته می شود.

وظیفه ی میل لنگ، تبدیل حرکت خطی پیستون ها به حرکت دورانی می باشد و درواقع، میل لنگ دارای نقش بسیار مهمی در حرکت خودرو می باشد‌. میل لنگ را غالباً از ترکیب فولاد و کربن و یا از ترکیب آلیاژهای فولاد با فلزهایی؛ همچون: نیکل و کروم می سازند. البته در ساخت میل لنگ از عنصر وانادیوم نیز استفاده می شود که باعث می شود این قطعه خودرو سریع تر خنک شود.

▪︎سینی موتور: یکی از قطعات خودرو، سینی موتور می باشد که باعث محافظت قسمت زیرین موتور خودرو می باشد. سینی خودرو در جلوی بلوک سیلندر قرار دارد. سینی موتور در اکثر خودروها از پلاستیک و در برخی دیگر از فلز ساخته شده است.

سینی موتور برای آنکه بتواند محافظ خوبی برای موتور ماشین باشد، برای دارای ویژگی هایی خاص باشد که شامل موارد زیر است:

  • سینی موتور باید دارای انعطاف پذیری و استحکام بالایی باشد که در صورت ضربه و فشار، آسیبی به آن وارد نشود.
  • قابلیت محافظت موتور را در برابر آب و گل و لای داشته باشد.
  • مقاوم در برابر تغییرات آب و هوایی باشد.
  • در فصول سرد و دماهای پایین مانع از یخ زدگی از و سرد شدن قطعات خودرو شود.
  • سینی خودرو در برابر زنگ زدگی مقاوم باشد.

▪︎فلایویل: فلایویل یا همان چرخ لنگر، یکی دیگر از اجزای اصلی موتور خودرو می باشد که در پشت بلوک سیلندر تعبیه شده است و با انتهای میل لنگ در ارتباط می باشد. وظیفه ی فلایویل، تنظیم حرکت میل لنگ می باشد. همچنین؛ فلایویل، انرژی مورد نیاز سیستم ها و قطعاتی را که به انرژی مداوم نیاز دارند، تامین می کند.

ولووکالا تامین کننده قطعات و لوازم ولوو پنتا در ایران میباشد

دیدگاهتان را بنویسید